Nemrégiben megjelent a Guns n’ Roses legújabb albuma, mint az köztudott. Avagy mégsem. Tudniillik eltelt ugye másfél évtized a legutolsó óta és bizony megkopott a márka, hiába szült rekordokat a befektetett idő és elnyelt tőke tekintetében a Chinese Democracy. Részben a kor és a pénz ízlése, részben az unalomig tekergőző balhék, perek, puffogtatások miatt ma már nem bábozódnak hernyók a megjelenés hírére a kihalófélben lévő hanglemezboltok előtt.
Ez az együttes ráadásul ugye már nem is ugyanaz, mint az már talán valóban köztudott. Kibogozhatatlan út vezetett a tagok egymás ellen fordulásáig, majd ide-oda csapódásáig. A feladványt ezúttal sem oldjuk meg, kiáltsuk ki egyszerűen Axl Rose-t a romlás eredőjének, hiszen az emberi lélek olyan, hogy szereti nevén nevezni a gonoszt, aztán arcul köpködni azt, márpedig valljuk be sokkal könnyebb a botrányhős, nagyszájú Rose-t bűnbakként azonosítani, mint a csupakóc, halk szavú Slash-t, vagy az egyik heroinos mámorból a másikba éppen csak átbillenő McKagan-t. (A régi felállás végső felbomlásakor az alapító dobos és ritmusgitáros már házon kívül voltak, köszönhetően a zenekar egyéb „tisztalelkű” tagjainak, akik nehezen kezelték Adler és Stradlin vonzódását a tudatmódosításhoz.) A jelenlegiekre kár szót pazarolni, hiszen a GnR úgyis Rose miatt maradt GnR, a többiek, bár kétségkívül tehetséges, jó zenészek, csak úsznak a Rózsa farvízén.
Aztán a címadó dallal, amely ráadásul az első a lemezen, ki is lőtt a mandarinpucolás. Habár Rose már fiatalkorában is igen fogékony volt olyan politikai-társadalmi témák iránt, mint például bevándorlás, rasszizmus, igazságtalanság és rendőri erőszak, bár akkoriban ez inkább tűnt egy fiatal lélek lázadozásának, a határok ízlelgetésének, mintsem kiforrott világlátásnak (One in a million, Get in the Ring). Persze badarság lenne azt gondolni, hogy az énekes mára lehiggadt; vezető napilapok vezércikkein alapozott, karosszékben formálódott világmegváltást, legújabb földi Havannát hirdető utópiát kínál szövegeiben. Ne gondoljuk, hogy szociális érzékenységében szétosztja vagyonát, aligha mond le az Nagy Vörösszívű Kínai Állam által kibontakozni nem engedettek javára a royalty check-ekről, szaggatja meg köpönyegét vagy ássa be magát egy fa gyökerei közé némasági fogadalmat téve. Sokáig ugyan nem szenvedne, a mérgezett hegyű nyilatkozatháborúk avatott mestere nem húzná hosszan, ha gondosan dédelgetett gyűlöletét magába kellene fojtsa.
Felesleges. A döntés tulajdonképpen teljességgel értelmezhetetlen. Ugyan mi szükség volt az album betiltására? Védeni az Önbecsülést? Ki kapja fel fejét manapság arra, hogy Kínában betiltanak egy könnyűzenei albumot? Az sem érdekel már senkit, hogy az utóbbi évek „enyhülése” után végül újra tiltólistára került Wagner Izraelben, ami szintúgy nehezen megfogható. Mindenesetre Kína úgy érezte, egy Olimpia megrendezése után illenék valamit felvillantani a régi virtusból – lelkük rajta…
A Guns n’ Roses jövőjét ugyanis eltemette a zeneipar és közönsége úgy tizenöt éve, felkerült a klasszikus rockzene polcára, azóta az e név alatt folyó alkotás csak pufajkodásokban nyilvánult meg. Ez sokkal inkább egy 'Axl Rose and His Mameluks Band'. Rose nyilván nagyon oda akar szúrni a régi homokozónak azzal, hogy nemcsak az eladásokból továbbra is szállingózó dollárt szedi be a név birtoklása által, de bebizonyítja, hogy igazából ő a Guns és a többiek nélkül is az maradt. Ebből pedig csak az felel meg a valóságnak, hogy Rose bizony Rose maradt: a lemez promócionálásából egyáltalán nem vette ki részét, mivel összerúgta a port a kiadóval, videóklip szintén ezért nem jelent még meg, pedig állítólag a feltámasztott lufibunyós Mickey Rourke már megvan hozzá egy korábbi Rose-szívességet viszonzandó. És persze tovább folyik a médiában a fröcsögés ide-oda.